Międzyprzedszkolny konkurs wiedzy o Polsce i Unii Europejskiej

Jednym z głównych celów wychowania przedszkolnego jest kształtowanie wśród dzieci poczucia przynależności do wspólnoty narodowej oraz postawy patriotycznej. Podstawa programowa wychowania przedszkolnego zaleca, aby dziecko kończące przedszkole wiedziało, jakiej jest narodowości i nazywało godło i flagę państwową. Z tego powodu już od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu. Dzieci poznają symbole narodowe: godło Polski, flagę i hymn. W ten sposób umożliwiamy im nabywanie poczucia przynależności narodowej i kształtujemy właściwe postawy. Uświadamiamy kim jesteśmy, skąd się wywodzimy, jaka jest nasza przeszłość, uczymy je bycia Polakiem i miłości do kraju ojczystego. W związku z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości we wtorek 20 listopada 2018 r.  odbył się w Przedszkolu im. Krasnal Hałabała w Kaźmierzu  międzyprzedszkolny konkurs patriotyczny zorganizowany przez nauczycielki przedszkola: Violettę Bączyk i Katarzynę Nowak. Celem konkursu było budzenie uczuć patriotycznych, rozróżnianie symboli narodowych, rozwijanie uczuć lokalnego patriotyzmu, a także nawiązanie współpracy z przedszkolami z terenu gminy.
W konkursie wzięły udział dzieci z następujących placówek:  Przedszkola Akademia Małego Olimpijczyka z Kaźmierza, Przedszkola z Bytynia,  Przedszkola z Gaju Wielkiego, Niepublicznego Przedszkola im. Św. Urszuli Ledóchowskiej z Sokolnik Wielkich oraz Przedszkola im. Krasnal Hałabała z Kaźmierza. W komisji zasiadło szanowne jury w składzie: P. Zdzisława Śmieszek, P. Bogumiła Magdziarek i P. Kazimiera Filipiak. Do konkursu opracowanych zostało 50 pytań. Z każdej placówki zostały wybrane 3 osobowe zespoły, które reprezentowały swoje przedszkole. Każdy zespół musiał udzielić odpowiedzi na 10 pytań. Za każde pytanie można było otrzymać 3 pkt. Cóż powiedzieć dzieci były tak dobrze przygotowane, że po wyczerpaniu 30 pytań, wszystkie zespoły zajęły I miejsce. Organizatorki konkursu na szczęście przygotowały dodatkowe pytania nie znane wcześniej uczestnikom. Okazało się że po dogrywce nadal nie rozstrzygnięto konkursu i nie wyłoniono zwycięzców. Tym razem komisja przejęła ster w swoje ręce i zadawała dodatkowe pytania. I tym sposobem wyłoniono zwycięzców. I miejsce zajęło Niepubliczne Przedszkole
im. Św. Urszuli Ledóchowskiej z Sokolnik Wielkich, II miejsce Przedszkola im. Krasnal Hałabała z Kaźmierza, III miejsce  Przedszkole Akademia Małego Olimpijczyka z Kaźmierza, IV miejsce Przedszkole z Bytynia
i V miejsce Przedszkole z Gaju Wielkiego. Każde Przedszkole otrzymało dyplom i nagrodę, uczestnicy dyplomy, a nauczyciele podziękowania.
Dziękujemy nauczycielkom z poszczególnych placówek za przygotowanie wychowanków do udziału w konkursie. Cieszymy się, że podjęta przez nas inicjatywa szerzenia patriotyzmu wśród najmłodszych cieszyła  się tak dużym zainteresowaniem.

                                                                                                    mgr Violetta Bączyk

UCZNIOWIE PRZEDSZKOLAKOM KRASNALA HAŁABAŁY

Dnia 22.11.2018 r. w naszym przedszkolu gościliśmy uczniów klasy Ie
ze        Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierzu. Dzieci pod kierunkiem pani Natalii Kabacińskiej zaprezentowały przedszkolakom przedstawienie pt: Kolory kredek. Widzowie z zaciekawieniem obserwowali występy starszych kolegów. Wszyscy wysłuchali wierszy i piosenek z repertuaru dziecięcego odnoszących się do różnych kolorów takich jak: żółty, czerwony, zielony, niebieski. Pod koniec spektaklu maluchy rozwiązywały zagadki słowne z którymi, bardzo dobrze sobie poradziły.
Pani Dyrektor Justyna Barańska podziękowała młodym aktorom za możliwość obejrzenia tak wspaniałego programu artystycznego i przekazała na ręce wychowawcy książkę pt: Hałabała wiersze kleci ku radości wszystkich dzieci”. Widownia nagrodziła absolwentów przedszkola gromkimi brawami i słodkimi upominkami. Serdecznie dziękujemy pani Natalii Kabacińskiej za możliwość obejrzenia tak ciekawego przedstawienia i integracji środowiska przedszkolnego z szkolnym.

M. Marecka

Wiewiórkowe warsztaty z rodzicami

Dnia 19.11.2018 roku grupa dzieci 4,5 – letnich, „Wiewiórki” zorganizowała plastyczno – muzyczno – ruchowe jesienne warsztaty. W to listopadowe popołudnie dzieci  przyszły do przedszkola ze swoimi rodzicami. Podczas spotkania uczestnicy brali udział w  zabawach, grach i tańcach typowo jesiennych. Po części ruchowej, dla chwili oddechu rodzice wraz ze swoimi dziećmi wykonali prace plastyczne na kiermasz świąteczny.
To popołudniowe spotkanie na długo pozostanie w naszej pamięci.

GANG SŁODZIAKÓW Z SP KAŹMIERZ CZYTA PRZEDSZKOLAKOM KRASNALA HAŁABAŁY

Szkoła Podstawowa im. M. Dąbrowskiej w Kaźmierzu systematycznie współpracuje z Przedszkolem „Krasnal Hałabała” w Kaźmierzu aby
w przyszłości ułatwić przedszkolakom podjęcie nauki w szkole.
W obecnym roku szkolnym wspólnym celem stało się rozwijanie zainteresowań czytelniczych i artystycznych wśród przedszkolaków
i uczniów. Podczas Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania otwartego przez dyrektorów – M. Pielucha oraz J. Barańską uczniowie klasy III b  zachęcili młodszych kolegów i koleżanki do wspólnego odkrywania Szkolnych Przygód Gangu Słodziaków i jednocześnie wzięli udział
w konkursie organizowanym przez sieć sklepów „Biedronka”. Akcja została zorganizowana w ramach innowacji pedagogicznej pt. „Z Marią Dąbrowską odbywam podróże po literaturze”. Uczniowie i nauczyciele przebrani za książkowych bohaterów tańcząc, śpiewając i czytając zapoznali uczestników z treścią książki pt. „Co się stanie na leśnej polanie?”.  Uwagę dzieci pomagały skupić kolorowe ilustracje i zdjęcia wyświetlane na tablicy interaktywnej. Główną bohaterką spotkania była mucha Henryka (Karolina Kozłowska), która wraz z leśniczym (Elwirą Fronczak) i Krasnalem Hałabałą (Katarzyną Subsar) zaprosiła 6-latki do udziału w rywalizacji dotyczącej treści słuchanych opowiadań. Wszystkie grupy przedszkolne pod opieką wychowawców wykonały maski zaprojektowane przez uczniów.
W nagrodę reprezentanci oddziałów otrzymali niespodzianki, a każdy oddział przedszkolny otrzymał karty czytelnicze Gangu Słodziaków, mobilizujące do codziennego, głośnego czytania poprzez zdobywanie naklejek z bohaterami książki.

Organizator innowacji – Karolina Kozłowska serdecznie dziękuje kadrze pedagogicznej i personelowi przedszkola za pomoc w przygotowaniu przebrań dla dzieci, podłączenie i udostępnienie sprzętu multimedialnego oraz udział nauczycieli przedszkola w inscenizacji.

Serdecznie dziękujemy Pani Karolinie Kozłowskiej oraz uczniom klasy IIIb za przygotowanie tego miłego spotkania z książką w tle,  za wspólne głośne czytanie przygód bohaterów gangu Słodziaków oraz konkurs czytelniczy, w którym swoją wiedzą mogli wykazać się wychowankowie przedszkola.

Elwira Fronczak

Kiermasz Bożonarodzeniowy

 

Od wtorku 13 listopada 2018 
rusza zbiórka prac na 
Kiermasz Bożonarodzeniowy.

Serdecznie zapraszamy Państwa
do wspólnej zabawy z dziećmi
i tworzenia ozdób, kartek świątecznych, stroików, 
co tylko podpowie wyobraźnia.

Każdą z prac proszę wycenić. Prace można zostawiać u wychowawców.

Prace zbieramy do 30 listopada 2018.

O terminie kiermaszu poinformujemy wkrótce

 

Dziękujemy

Rada Rodziców

Uroczysta akademia z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w przedszkolu Krasnal Hałabała w Kaźmierzu.

Dnia 9 listopada 2018 r. w Przedszkolu Krasnal Hałabała w Kaźmierzu odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości, na pamiątkę 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Akademia przede wszystkim miała  przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w odbiorcach refleksje. Część artystyczna w wykonaniu dzieci 4, 5 – letnich „Wiewiórki” i „Słowiki” wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W obrazowy sposób  dzieci  przedstawiły sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Dzieci recytowały okolicznościowe wiersze, tańczyły tańce ludowe, śpiewały pieśni patriotyczne, które pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Oprócz zbiorowości przedszkolnej i wychowawców na uroczystości obecni byli również zaproszeni goście: wójt Gminy Kaźmierz
p. Z. Gałka, Kombatanci: p. Przybecka, p. Wandelt, p. Krystkowiak, p. Magielski, panie z Biblioteki Publicznej: p. M. Sobkowiak i B. Madziarek  oraz duża grupa rodziców zainteresowanych występem swoich dzieci.Po części artystycznej panie kombatantki opowiedziały zebranym o wojnie
i strasznych przeżyciach z nią związanych. Następnie p. Magielski zaprezentował przedszkolakom mundury, hełmy
i broń z 1918 roku, których używali Powstańcy Wielkopolscy. Na zakończenie obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, punktualnie o godz.11.11  przedszkole wzięło udział we wspólnym śpiewaniu hymnu narodowego – 4 zwrotki, aby pobić „Rekord dla Niepodległej”.   Kultywowanie Święta Niepodległości, pamięć o tym dniu jest bardzo ważna dla młodego pokolenia, bo sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Składamy kwiaty pod pomnikami tych, którzy poświęcili dla nas życie. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

                                                                                                                     I.P.

Balik jesienny u Słowików

We wtorek 30.10.2018 r. w  grupie Słowiki  odbył się Bal Jesienny. Dzieci tego dnia przyszły przebrane za zwierzęta leśne, w koronach z kolorowych jesiennych liści, w jarzębinowych koralach, a to specjalnie na powitanie wyjątkowego gościa – Pani Jesieni. Wszystkie dzieci dla Pani Jesieni zaprezentowały na uroczystości piękne piosenki jesienne. Natomiast Pani Jesień dla dzieci przygotowała również moc atrakcji. Przedszkolaki z naszym gościem bawiły się w rytmie skocznej muzyki. Pani Jesień zadbała, by dla wszystkich znalazło się na Balu coś ciekawego, a więc była także gimnastyka umysłu , a w jej ramach dzieci rozwiązywały  quiz o tematyce jesiennej, podczas którego utrwalały zdobyte wiadomości. Były również zagadki na rozpoznanie darów jesieni, warzyw i owoców jesiennych w różnorodnej formie – smakowej, dotykowej. Na zakończenie Balu Pani Jesień zaprosiła na słodki poczęstunek. Dziękujemy  wszystkim Rodzicom za pomoc w zorganizowaniu poczęstunku dla dzieci w postaci słodkości, soków, warzyw i owoców. 

Katarzyna Subsar