Film o Prawach Dziecka

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA

20 listopada został ustanowiony przez Sejm RP Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka. Z tej właśnie okazji 20.11.2017 r. Panie pod kierunkiem organizatorki Joanny Gawłowskiej, wystawiły sztukę pt: Baśń o prawach dziecka, która miała na celu uświadomienie przedszkolakom, jakie mają prawa oraz przypomnienie dorosłym o konieczności ich przestrzegania. Informacje przekazane podczas przedstawienia uświadomiły najmłodszym, że każdemu dziecku przysługuje szereg różnych praw (m.in. prawo do imienia, nazwiska i obywatelstwa, prawo do życia bez przemocy, prawo do tajemnicy i prywatności, prawo do zabawy i nauki, odpoczynku itp;), a obowiązkiem dorosłych jest chronić dzieci i opiekować się nimi. Przedszkolaki dowiedziały się także do kogo mogą zwrócić się o pomoc
w przypadku łamania ich praw oraz poznały instytucję Rzecznika Praw Dziecka.

Marzena Marecka

Obchody Święta Pluszowego Misia w naszym przedszkolu

25 listopada przypada jedno z najsympatyczniejszych uroczystości. Tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Miś Paddington, Coralgol, Uszatek, Jogi, Puchatek – wszystkie misie obchodzą swoje święto. 24 listopada – był szczególnym dniem, bo właśnie w piątek dzieci przybyły do przedszkola ze swoimi ulubionymi pluszowymi misiami. Spotkanie przygotowane przez dzieci z grupy Borsuczki i Słowiki rozpoczęło się od zapoznania dzieci z historią Pluszowego Misia oraz zaprezentowaniem najsławniejszych bohaterów spotykanych w dziecięcej literaturze i filmach animowanych. W postacie wcieliły się dzieci. Wraz ze sławnymi misiami pojawili się także ich bajkowi  przyjaciele. Następnie wszystkie przedszkolaki zatańczyły do piosenki pt: „Pokochać Pluszowego Misia”. Oczywiście pluszowy przyjaciel wszystkich dzieci, miał także dla wszystkich grup niespodzianki- misiowe kolorowanki. Dzień ten był pełen wrażeń. Na pewno powtórzymy go w przyszłym roku.

Serdeczne podziękowania dla Rodziców, którzy włożyli wielki trud w przygotowanie strojów naszym małym bohaterom.

Katarzyna Subsar

Żywa lekcja historii 11 Listopada – Dzień Niepodległości

Żywa lekcja historii
11 Listopada – Dzień Niepodległości

W piątek – 10 listopada br. o godz. 10.00 obchodziliśmy uroczyście święto państwowe – Dzień Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej to okazji uroczystą akademię przygotowały dzieci 5 letnie z oddziału „Leśne skrzaty” oraz „Misie” wraz z wychowawcami. W akademii uczestniczyli również zaproszeni goście – rekonstruktorzy z Grupy Miłośników Historii „HUZAR” oraz Rodzice.W pierwszej części akademii uroczyście wprowadzony został poczet sztandarowy z flagą Polski. Następnie dzieci mogły dowiedzieć się, że w historii naszej Ojczyzny był kiedyś taki okres, że Polski nie było na mapie, a nasze ziemie należały do trzech zaborów, wysłuchać pieśni patriotycznych pt. „Przybyli ułani pod okienko”, „Pierwsza kadrowa”, „Namaluję Polskę” oraz wykazać się znajomością tekstu wiersza
W. Bełzy pt. „Katechizm polskiego dziecka”. Oddając cześć żołnierzom poległym w walce
o wolność naszej Ojczyzny odśpiewano uroczyście hymn państwowy „Mazurek Dąbrowskiego”.
Rekonstruktorzy zaprezentowali uczestnikom akademii umundurowanie oraz wyposażenie żołnierzy walczących w Powstaniu Wielkopolskim oraz młodzieży walczącej w Powstaniu Warszawskim. W drugiej części spotkania dokonano podsumowania konkursu plastycznego „Jesień kolorowa i wesoła” zorganizowanego przez p. E. Fronczak oraz
p. J. Kłos. Pani Dyrektor wraz z organizatorkami konkursu wręczyła uczestnikom pamiątkowe dyplomy, nagrody oraz upominki.
Następnie rekonstruktorzy odwiedzili wszystkie oddziały przedszkolne. Każdy z 11 oddziałów na pamiątkę tego niecodziennego spotkania otrzymał drewniane puzzle przedstawiające flagę Polski z godłem, flagę Powstania Wielkopolskiego ufundowane przez GMH „HUZAR” oraz naklejki z barwami narodowymi przekazane przez Wiarę Lecha Sekcja Kaźmierz. Odpowiadali również na pytania dzieci, które wykazywały duże zainteresowanie poruszoną podczas akademii tematyką.

Elwira Fronczak, Karolina Zarębska, Jolanta Kłos

Balik jesienny w przedszkolu „Krasnal Hałabała”

Dnia 07.XI.2017 roku grupy: „Słowiki”, „Wiewiórki” i  „Borsuki” – dzieci 3,4,5 – letnie, zorganizowały balik jesienny. Wśród zgromadzonych postaci królowały: jeżyki, muchomorki, dynie, biedronki, pani Jesień, borowiki, kolorowe listeczki. W trakcie balu przedszkolaki śpiewały piosenki o tematyce jesiennej, tańczyły przy muzyce dyskotekowej i wykonywały improwizacje ruchowe do muzyki klasycznej. By zaczerpnąć chwilę oddechu dzieci skorzystały również ze słodkiego poczęstunku, który przygotowali rodzice.

Bardzo im za to dziękujemy!!!

Balik dostarczył dzieciom wiele niezapomnianych wrażeń.

Dziękujemy również p. Waldemarowi Hermann z Gminnego Ośrodka Kultury
w Kaźmierzu za oprawą muzyczną naszego baliku.