Uroczysta akademia z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w przedszkolu Krasnal Hałabała w Kaźmierzu.

Dnia 9 listopada 2018 r. w Przedszkolu Krasnal Hałabała w Kaźmierzu odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości, na pamiątkę 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Akademia przede wszystkim miała  przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w odbiorcach refleksje. Część artystyczna w wykonaniu dzieci 4, 5 – letnich „Wiewiórki” i „Słowiki” wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W obrazowy sposób  dzieci  przedstawiły sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Dzieci recytowały okolicznościowe wiersze, tańczyły tańce ludowe, śpiewały pieśni patriotyczne, które pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Oprócz zbiorowości przedszkolnej i wychowawców na uroczystości obecni byli również zaproszeni goście: wójt Gminy Kaźmierz
p. Z. Gałka, Kombatanci: p. Przybecka, p. Wandelt, p. Krystkowiak, p. Magielski, panie z Biblioteki Publicznej: p. M. Sobkowiak i B. Madziarek  oraz duża grupa rodziców zainteresowanych występem swoich dzieci.Po części artystycznej panie kombatantki opowiedziały zebranym o wojnie
i strasznych przeżyciach z nią związanych. Następnie p. Magielski zaprezentował przedszkolakom mundury, hełmy
i broń z 1918 roku, których używali Powstańcy Wielkopolscy. Na zakończenie obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, punktualnie o godz.11.11  przedszkole wzięło udział we wspólnym śpiewaniu hymnu narodowego – 4 zwrotki, aby pobić „Rekord dla Niepodległej”.   Kultywowanie Święta Niepodległości, pamięć o tym dniu jest bardzo ważna dla młodego pokolenia, bo sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Składamy kwiaty pod pomnikami tych, którzy poświęcili dla nas życie. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

                                                                                                                     I.P.