Wycieczka ścieżką rekreacyjno – edukacyjną Doliny Samy

W środę 27 października dzieci z grup Szpaczki i Zajączki odwiedziły ścieżkę edukacyjno – rekreacyjną Doliny Samy. Głównym celem wycieczki było zapoznanie się ze ścieżką oraz poznanie pomników przyrody mieszczących się w jej terenie.

Trasa wycieczki poprowadziła małych miłośników przyrody ścieżką edukacyjną pośród pięknych jesiennych barw. Z rozmieszczonych na trasie tablic informacyjnych, dzieci nabyły wiele cennych informacji o lesie, o rosnącej tam roślinności i mieszkających zwierzętach. Spacerując po lesie dzieci miały okazję obejrzeć paśnik, lizawkę oraz odnaleźć wyznaczone pomniki przyrody. Spacer urozmaiciły kładki na rzece Samie. Dodatkowo natura podsunęła dzieciom własny tor przeszkód. Na swojej drodze przedszkolaki napotkały na rozmaite przeszkody do pokonania w postaci powalonych drzew. Dzięki temu wyprawa była przygodą i wspaniałą zabawą.

Wycieczka nie tylko wzbogaciła wiedzę przedszkolaków, ale posiada też walory zdrowotne. Dzieci spędziły miło czas na świeżym powietrzu w otoczeniu zachwycającej, malowniczej przyrody. Miały okazję nacieszyć zmysły i podładować baterie. Pełne wiedzy i niezapomnianych wrażeń dzieci wróciły busami do przedszkola.

Joanna Król

Szkolimy się

Ubiegły tydzień owocował w szkolenia kadry przedszkolnej. W poniedziałek wzięłyśmy udział w szkoleniu dotyczącym organizacji wczesnego wspomagania rozwoju dziecka w placówce. Wczesne wspomaganie rozwoju to specjalistyczne zajęcia, których celem jest wspieranie rozwoju dziecka we wszystkich sferach jego funkcjonowania. Prowadzone są w naszym przedszkolu przez wszystkich specjalistów (psychologa, logopedę, fizjoterapeutę, terapeutę integracji sensorycznej, terapeutę pedagogicznego, tyglopedagoga i w miarę potrzeby innych specjalistów, jeżeli wymaga tego niepełnosprawność dziecka). W szkoleniu wzięły udział również wychowawczynie i nauczycielki wspomagające, które wspierają dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych w prowadzonych przez siebie grupach.

Kolejnym szkoleniem, tym razem w pełni praktycznym, było spotkanie z Łowcami Wyrazów. Łowcy Wyrazów to nietuzinkowa pomoc. Metoda oparta jest na nauczaniu polisensorycznym, angażuje wiele zmysłów na raz, dzięki czemu dzieci w błyskawicznym tempie zapamiętują i rozpoznają ciągi sylabowe, składając je później w wyrazy, przez co w efekcie uczą się czytać. W naszym przedszkolu stosujemy wiele metod nauki czytania poprzez zabawę, ale są to metody, które znamy od lat, Łowcy Wyrazów to zupełnie nowe spojrzenie na naukę czytania, które od tej pory zagości w naszej placówce.

H. T.

Z wizytą w schronisku

Po raz kolejny dzieci i ich rodzice zaangażowali się w pomoc bezdomnym zwierzętom i postanowili wesprzeć schronisko dla zwierząt w Przyborówku. Jak co roku została zorganizowana zbiórka karmy dla zwierząt. Dzięki akcji udało się zebrać mnóstwo smakołyków dla pupili. W sobotnie przedpołudnie 9 października chętne dzieci wraz z rodzicami i organizatorkami akcji miały okazję zwiedzić schronisko, a także wyprowadzić pieski na spacer i oczywiście przekazać zebrane wspaniałości.

Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom, rodzicom oraz pracownikom przedszkola, którzy włączyli się w naszą zbiórkę.

organizatorki

Katarzyna Nowak

Aleksandra Słomka

Joanna Szepczyńska

Dzień Edukacji Narodowej

W miniony piątek uczciliśmy Dzień Edukacji Narodowej uczestnicząc w inscenizacji przygotowanej przez dzieci z grupy Sówki. Przedszkolaki popisały się umiejętnościami recytatorskimi, wokalnymi i tanecznymi, przygotowały także dla każdej z pań upominek w postaci medalu i dyplomu.

Życzenia i upominki popłynęły również do byłych pracownic przedszkola, które z racji przejścia na emeryturę nie są już czynnymi nauczycielkami ale pamiętamy o nich zawsze przy okazji tego szczególnego dnia oraz do pracowników Gminnego Zespołu Oświatowego w Kaźmierzu.

Z Hałabałą lato pożegnamy, jesień przywitamy !

Tradycyjnie, jak każdego roku, wraz z naszymi przedszkolakami i ich rodzinami oraz każdym, kto zaszczycił nas swoją obecnością, pożegnaliśmy ciepłe lato i powitaliśmy równie piękną jesień. W tym roku głównymi organizatorkami imprezy były pani Violetta Bączyk i pani Marzena Marecka.

Tematem przewodnim naszego jesiennego pikniku były dobrze znane wszystkim, zebrane z jesiennego z pola, ziemniaki, pyry, kto jak woli 🙂

Zadbałyśmy żeby tradycyjna pyra znalazła się w każdej konkurencji zorganizowanej tego dnia dla najmłodszych, było więc szukanie pyr w piaskownicy, stemple z ziemniaków, sadzenie ziemniaków, skoki w workach oraz rzut kaloszem, oczywiście dlatego, że to najlepsze obuwie do zbierania ziemniaków z pola, a także konkurs na najdłuższą obierkę z jabłka.

Dla rodziców przygotowałyśmy również ziemniaczane zadania – przysłowia i ciekawostki o pyrach oraz szacownie, ile pyr znajduje się w przygotowanym worku.

Piknik umilała wesoła muzyka, przepyszne pyry z gzikiem, grochówka, placek drożdżowy – specjały naszego cudownego bloku żywieniowego oraz, dla odmiany, prawdziwie włoska pizza serwowana przez MŁYN pizza z Kaźmierza.

Odwiedził nas Krasnal Hałabała, przybyła również pani Lato i pani Jesień, a także pan Janusz Stróżyk Sekretarz Gminy Kaźmierz i Dyrektor Gminnego Zespołu Oświatowego, który przekazał upominki dla wszystkich uczestników pikniku. Dzieci za uczestnictwo w konkurencjach sportowych otrzymały również pamiątkowe medale.

Pogoda dopisała i piknik odbył się w towarzystwie pięknego, jesiennego słońca ale jak to jesienią bywa, dni są coraz krótsze i wieczór dość szybko wkradł się do naszego przedszkolnego ogrodu kończąc miłe spotkanie z naszymi przedszkolakami i ich rodzinami. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację, w szczególności sponsorom, bo to dzięki ich hojności ten dzień mógł być tak wyjątkowy, oraz uczestnikom za obecność, dobre słowo i uśmiech 🙂

H. T.