Jasełka dla społeczności przedszkolnej i zaproszonych gości w Przedszkolu „ Krasnal Hałabała”

     Czas przygotowania się do Świąt Bożego Narodzenia to w przedszkolu okres pełen pracy – dekorowanie sal, pieczenie i ozdabianie pierniczków, przygotowywanie ozdób na kiermasz świąteczny, ubieranie choinki, te wszystkie drobne rzeczy prowadzą nas zawsze w to samo miejsce – do betlejemskiej stajenki. W tym roku w przedszkolnej szopce czekały na przedszkolaków Misie, które w bardzo tradycyjny             i piękny sposób przedstawiły historię narodzin Dzieciątka Jezus, widowisku towarzyszyła muzyka, która wprowadziła odbiorców w iście świąteczny nastrój. Jak co roku w naszym przedszkolu dzień zakończył się wspólnym posiłkiem, podczas którego podano tradycyjne wigilijne potrawy. Przedszkolaki dzieląc się opłatkiem przekazały sobie również najpiękniejsze świąteczne życzenia.

H.T

Zamieszanie w krainie bajek

Bajki mają w sobie coś magicznego, coś, co sprawia, że świat staje się lepszy. Jednak co się stanie, kiedy w naszych ulubionych bajkach pomieszają się postacie? O tym przekonały się dzieci 4,5 – letnie – „Słowiki” z przedszkola „Krasnal Hałabała” w Kaźmierzu. Przedszkolaki  miały okazję obejrzeć przedstawienie teatralne pt. „Zamieszanie w Krainie Bajek”. Tym razem role się odwróciły i to dzieci były widzami, a ich rodzice aktorami. A działo się wiele. Pewne złe wróżki postanowiły zamieszać trochę w bajkach. Jaś i Małgosia postanowili uciec od Baby Jagi, a Czerwony Kapturek zamiast wilka spotkał Jasia i Małgosię, którzy niespodziewanie znaleźli się w jej bajce. Kot w Butach zgubił Janka, a krasnoludki  wraz ze Śnieżką zaprzyjaźniły się z babcią Jagusią. Dobrze, że jak w każdym królestwie, także w Królestwie Bajek, istnieje król i królowa, którzy  czuwają nad tym, aby ich poddanym żyło się jak najlepiej. Król na prośbę swoich poddanych przywrócił porządek w Krainie Bajek. Było dużo śmiechu, radości i uśmiechów na twarzach, zarówno aktorów, jak i publiczności. Przedszkolaki bacznie obserwowały występy swoich rodziców, których nie można było poznać.

Wychowawcy grupy składają serdeczne podziękowania wszystkim rodzicom, którzy tak bezgranicznie zaangażowali się w przygotowanie przedstawienia.  Dziękujemy.

Oj działo się, działo w naszym przedszkolu

Grudzień to szczególny miesiąc, który przynosi ze sobą wiele niespodzianek, a w szczególności związany jest z przygotowaniem do Świat Bożego Narodzenia. U nas wszystko zaczęło się od warsztatów świątecznych, podczas których grupy przedszkolne przygotowywały artykuły na kiermasz świąteczny. A było to tak…

W czwartek 6 grudnia odwiedził przedszkolaków Mikołaj, zostawiając prezenty ukryte w różnych miejscach…

I przyszedł czas na kiermasz świąteczny, który odbył się na kaźmierskim ryneczku…

Przedszkolaki zostały zaproszone na przedstawienie jasełkowe w wykonaniu uczniów klasy III A ze Szkoły Podstawowej im. M. Dąbrowskiej w Kaźmierzu.

 Ażeby nastrój świąteczny był wśród nas, wspólnie 19.12.2018r. śpiewaliśmy kolędy i pastorałki. Serdecznie dziękujemy panu Waldkowi z Gminnego Ośrodka Kultury w Kaźmierzu za akompaniament.

Zwieńczeniem grudniowego „zawrotu głowy” i wprowadzaniem dzieci w świat magii bożonarodzeniowej były spotkania jasełkowo – gwiazdorkowe.

Jasełka Bożonarodzeniowe

Dnia 13.12.2018 roku grupa dzieci 4,5 letnich – „Wiewiórki” została zaproszona do  Przedszkola Niepublicznego im. św. U. Ledóchowskiej 
w Sokolnikach Wielkich na Jasełka Bożonarodzeniowe. Głównym celem tej uroczystości było wprowadzenie uczestników w radosną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Przedstawienie było wyjątkowe. Mali aktorzy,
we wspaniałych strojach prezentowali się doskonale. Dzieci recytowały teksty i interpretowały w sposób aktorski swoje role. Natomiast aniołki śpiewały kolędy i  pastorałki. Występy w wykonaniu wszystkich przedszkolaków wprawiły zaproszonych gości w prawdziwie świąteczny nastrój i uświadomiły, dlaczego, co roku, z niecierpliwością czekamy właśnie na te święta. Po zakończeniu jasełek „Wiewiórki” podziękowały za zaproszenie oraz wręczyły przedszkolakom na ręce siostry Barbary drobny upominek.

                                                                                                                     

I.P. 

 

 

Andrzejki u Słowików

30 listopada u Słowików odbyły się zabawy Andrzejkowe. Dzieci poznały zwyczaje obchodzenia Andrzejek poprzez zabawę. Wróżbom towarzyszyła wesoła  muzyka.  Dzieciom najbardziej podobała się zabawa z kapciami – które wędrowały przez całą salę do drzwi – który pierwszy przekroczył próg –  ta osoba pierwsza ożeni się. Helenki paputek był pierwszy. Podczas zabawy towarzyszyła nam miła atmosfera, a dzieci poznały tradycyjne obrzędy Andrzejkowe.

K. Subsar

Światowy Dzień Pluszowego Misia u Słowików w piżamach.

We wtorek dzieci z naszej grupy  uroczyście obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu każdy przedszkolak przyniósł swojego ulubionego pluszaka. Przybyły misie małe, duże, białe, brązowe, zielone,
a także inne miłe stworki . Każdy był piękny i wyjątkowy. Zabawę rozpoczęliśmy od przywitania dzieci z ich przyjaciółmi – maskotkami.
Przy misiowych piosenkach odbył się pokaz piżam. Dzieci poznały historię święta, zapoznały się z wyglądem i trybem życia niedźwiedzi, słuchały wierszy i opowiadań o misiach; przypomnieliśmy sobie ulubionych bohaterów literackich takich jak: Miś Uszatek, Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Coralgol. Przedszkolaki, uczestniczyły w zabawach dydaktyczno-ruchowych, tanecznych, z radością opowiadały o swoich ukochanych przytulankach.

K. Subsar

Warsztaty pierwsza pomoc w przedszkolu „Krasnal Hałabała”

   Dnia 28.11.2018 r. w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty dla dzieci
i rodziców z zakresu udzielania pierwszej pomocy, prowadzone przez panie Marzenę Marecką i Karolinę Zarębską. Na spotkanie przybyli rodzice ze swoimi pociechami. Spotkanie miało na celu uświadomienie uczestnikom, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy, która bardzo często ratuje życie poszkodowanym. Podczas warsztatów dzieci i rodzice mieli okazję zapoznania się z wiedzą teoretyczną, w postaci filmu edukacyjnego pt: „I Ty możesz uratować komuś życie” oraz umiejętnościami praktycznymi w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Prowadzące pokazały uczestnikom jak prawidłowo reagować w przypadku stanów zagrożenia życia: ocenić sytuację, wezwać pomoc, a w sytuacjach nagłych samodzielnie i bezpiecznie zastosować zabiegi ratujące życie. Wszyscy zgromadzeni, dowiedzieli się co powinno znajdować się w apteczce, przećwiczyli pozycję boczną bezpieczną
i spróbowali przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomach. Dzieciom najbardziej podobała się zabawa pt: „ulica” podczas której, wcielili się w rolę kierowców i przechodniów. Zabawa miała na celu pokazanie symulacji wypadku i udzielenia pomocy osobie poszkodowanej. Przedszkolaki dobrze poradziły sobie z tym zadaniem, zabezpieczyły poszkodowanego, udzieliły pomocy i prawidłowo odpowiedziały na pytanie, jakie służby ratownicze należy wezwać. Pod koniec spotkania odbył się quiz wiedzy  o pierwszej pomocy wszyscy zgromadzeni udzielili poprawnych odpowiedzi i otrzymali pamiątkowe medale małego ratownika.

Serdecznie dziękujemy strażakom z OSP Kaźmierz za wypożyczenie fantomów, rodzicom i dzieciom za tak żywe zaangażowanie….
do zobaczenia następnym razem!

M. Marecka