Wizyta stomatologa

Wizyta stomatologa

W przedszkolu „Krasnala Hałabały” miała miejsce niecodzienna wizyta. Odwiedziła nas pani stomatolog z nowo powstałego gabinetu dentystycznego „Ewi – dent”. Pani doktor towarzyszył jej pomocnik, dr Ząbek. Nasz gość przypomniał jak ważne jest zachowanie właściwej higieny jamy ustnej, szczególnie w okresie szkolno-przedszkolnym. Dzieci z pomocą pani stomatolog określały, które produkty żywieniowe są przyjazne zębom, a które powodują ubytki. Pani podkreślała, jakie szkody może wyrządzić dieta uboga w wapń i witaminy oraz zapominanie o myciu zębów. Przytoczyła też historyjkę obrazkową, która miała pomóc oswoić się dzieciom z gabinetem stomatologicznym i wyzbyć się lęku przed dentystą. Na koniec przedszkolaki za uważne słuchanie otrzymały od naszych gości drobne upominki: kolorowankę i pastę do zębów. Dziękujemy pani stomatolog za przeprowadzone spotkanie i uświadamianie dzieci, że już od najmłodszych lat, o zęby trzeba dbać!

Dzień Autyzmu u Krasnala Hałabały

Dzień Autyzmu u Krasnala Hałabały

„Chcemy być sobą ”  Choć jesteśmy niewielką społecznością to z cudownym gronem pedagogów i asystentów pełnych zaangażowania oraz z cudownymi dziećmi krasnalkowymi chcemy rozkrzyczeć AUTYZM31.03.2017r. wszyscy ubieramy się na niebiesko. W tym roku organizujemy przedstawienie dla dzieci ” Sówko-we przygody ” ( dorośli dla dzieci , główna bohaterka sowa będzie prezentowała cechy autyzmu, chłopiec, który zainteresuje się sówką będzie próbował udowodnić innym ptakom, że to cudowny ptak.  Po przedstawieniu zostanie wyjaśniony morał bajki. Następnie całe przedszkole ruszy na pochód wraz z niebieskimi balonami i buttonami przyczepionymi do odzieży, napotkany przechodzień otrzyma button wraz z krótkim wyjaśnieniem akcji i zaproszeniem na wieczorną konferencje. O godzinie 17 – tej zostanie zorganizowana konferencja pt. ” Chcemy być sobą”.( zostaną zaproszeni goście, cała społeczność lokalna). Głównym wydźwiękiem konferencji będzie uświadomienie rodziców czym jest autyzm. Rodzice dzieci z autyzmem opowiedzą jaka jest droga od diagnozy do edukacji dziecka na różnych szczeblach edukacyjnych. Myślę, że tak ważne przedsięwzięcie w tak niewielkiej społeczności daje szanse na lepsze zrozumienie świata dzieci z autyzmem bo to też nasz świat. Serdecznie zapraszamy. 

http://jim.org/polskananiebiesko/

JiM_BOX

„ Żegnaj zimo, witaj wiosno!”

„ Żegnaj zimo, witaj wiosno!”

Takim oto hasłem dzieci z przedszkola „Krasnala Hałabały” pożegnały się z najzimniejszą z pór roku. W barwnym korowodzie, z marzanną na czele, z całych sił próbowały odegnać śniegi, mrozy i roztopy, i z radością przywitać „Wiosenną Panią”. Wcześniej jednak dzieci zaprezentowały swoje umiejętności wokalne, aktorskie i recytatorskie w taneczno-muzycznym przedstawieniu „Na cztery pory roku”. Grupy „Sówki”, „Szpaczki”, „Wróbelki” i „Zajączki” roztańczonym krokiem przeprowadziły nas przez słoneczną wiosnę, gorące lato, kolorową jesień i mroźną zimę. 
W podziękowaniu za występ dzieci otrzymały od Pani Dyrektor Justyny Barańskiej  książeczki do czytania.
Gratulujemy małym artystom wspaniałego pokazu, a paniom pomysłowości i zaangażowania w proces twórczy i przygotowawczy.

Filharmonia Pomysłów – CIACHUCIACHAŃCE

„Miała baba koguta…”

            Dzieci uczęszczające do przedszkola „Krasnala Hałabały” mają co miesiąc możliwość udziału w koncertach muzycznych grupy artystycznej Filharmonia Pomysłów. W ostatni czwartek królował spektakl pod enigmatycznym tytułem „Ciachuciachańce”. Za pomocą teatru cieni, ubrani w barwne, regionalne stroje i posługujący się regionalną polszczyzną, aktorzy opowiedzieli o legendarnym Łowiczu. Warstwę muzyczną uzupełniono ludowymi dźwiękami instrumentalnymi oraz przyśpiewkami i pieśniami obrzędowymi. W tak oto barwny sposób dzieci poznają kulturę ludową polskich regionów. Za miesiąc kolejne spotkanie z rodzimym folklorem. Ciekawe, gdzie tym razem się wybierzemy…?

Projekt ” Bezpieczne przedszkolaki Hałabały” – Ratownik medyczny

Projekt ” Bezpieczne przedszkolaki Hałabały”

– Ratownik medyczny –

13.03.3017 r. gościem w naszym przedszkolu był Ratownik Medyczny Pan Jakub Boruczkowski. Celem zajęć przeprowadzonych przez Ratownika Medycznego było pokazanie przedszkolakom prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.
Na samym początku Pan Ratownik wyjaśnił na czym polega jego praca oraz czym zajmują się poszczególne służby ratunkowe. Dzieci uczyły się jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej i w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Poza tym utrwaliły sobie numery alarmowe służb ratowniczych.
Mamy nadzieję, że spotkanie to pomogło zaszczepić ideę konieczności pomocy osobom potrzebującym i że nasi wychowankowie już nigdy nie przejdą obojętnie obok człowieka potrzebującego ratunku i będą wiedzieli jak mogą pomóc.

Naszemu Gościowi panu Jakubowi dziękujemy za przybycie do naszego przedszkola i przekazanie niezbędnej wiedzy podczas udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Serdeczne podziękowania kierujemy również w stronę strażaków z OSP Kaźmierz za możliwość wypożyczenia manekinów, niezbędnych do wykonania masażu serca.

„Dzień kobiet, dzień kobiet…”

„Dzień kobiet, dzień kobiet…”

W przedszkolu „Krasnala Hałabały” także uczczono to piękne, marcowe święto. Na tę okoliczność zebrano się w nowym skrzydle przedszkola, gdzie pani dyrektor Justyna Brańska serdecznie powitała wszystkich zebranych: przedstawicieli lokalnych władz samorządowych, zaproszonych gości, wszystkie panie pracujące w przedszkolu i przedszkolaków. Następnie głos zabrał pan wójt: Zenon Gałka oraz dyrektor Gminnego Zespołu Oświatowego pan Janusz Stróżyk, którzy złożyli paniom najlepsze życzenia i na ręce pani dyrektor przekazali kwiaty dla wszystkich przedstawicielek płci pięknej. Tak wyjątkowa uroczystość wymaga niecodziennej oprawy. Grupa „Leśnych Skrzatów” pod „wodzą” pani Elwiry Fronczak przygotowała wspaniały pokaz mody, zatytułowany: „Na przestrzeni wieków”. Dzieci mogły zadebiutować na wybiegu w roli modeli. Tradycyjnie nie mogło też zabraknąć okolicznościowych piosenek i wierszyków. Wielkie zaskoczenie sprawiła zebranym grupa „Misiów”, która pod okiem swojej wychowawczyni, pani Karoliny Zarębskiej odtańczyła grecką zorbę. Gdy już myśleliśmy, że wszystko zostało powiedziane, nagle na scenie pojawiła się Danuta Rinn i wśród fali entuzjastycznych reakcji odśpiewany został popularny szlagier: „Gdzie ci mężczyźni…”. Imprezę zakończyło gromkie „Sto lat” w wykonaniu wszystkich „panów” oraz  ciepłe podziękowania pani dyrektor za wspaniały występ przedszkolaków i mile spędzony czas.

„Będę szalonym badaczem…”- noc naukowców 2017

„Będę szalonym badaczem…”- noc naukowców 2017

W przedszkolu „Krasnala Hałabały” już po raz trzeci, z niemałym sukcesem, odbyła się noc naukowców. W tym roku przedsięwzięcie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Dzieci zaintrygowane „tygodniem doświadczeń”, podczas którego eksperymentowały w przedszkolu z ziemią, ogniem, powietrzem i wodą, tłumnie przybyły ze swoimi opiekunami. Organizatorki, panie: Joanna Gawłowska i Anna Górna stworzyły ogromne „laboratorium”, i wcieliły się w role „szalonych” naukowców, które w profesjonalnych „uniformach”, próbowały zapanować nad tym, co działo się wokół. A działo się, oj, działo… dzieci mogły badać, doświadczać i eksperymentować bez ograniczeń, wcielając się w postacie małych fizyko-chemików. Przedszkolaki mogły samodzielnie zbudować wulkan i doprowadzić do jego wybuchu,  zaprojektować okulary 3D i obejrzeć projekcję filmu, stworzyć niekontrolowanej wielkości bańki mydlane, wykreować przepis na własną masę plastyczną, zbadać zjawisko lewitacji z piłeczką ping-pongową, mieszać i tworzyć barwy a nawet doprowadzić do powstania „cukierkowej” tęczy. Wrażenia dzieci były nieocenione, nasi podopieczni wprost nie chcieli opuścić przedszkolnego laboratorium! Pragnęli więcej,  i więcej…!  Organizatorkom bardzo dziękujemy za zapał w tworzeniu coraz to nowych inicjatyw edukacyjnych, przekazywanie wiedzy w najatrakcyjniejszy dla dzieci sposób, wzbudzanie pasji i odkrywanie dziecięcych zainteresowań.

     

 

„Ahoj, panie kapitanie!”- balik piracki w przedszkolu

„Ahoj, panie kapitanie!”- balik piracki w przedszkolu

W piątek 17. kwietnia przedszkole „Krasnala Hałabały” odwiedziła szajka piratów z „Filharmonii pomysłów”, i zwołała dzieci do poszukiwania zaginionego skarbu. Każda grupa musiała wykazać się określonymi sprawnościami i sprostać niełatwym zadaniom przygotowanym przez przybyłych gości. Za każde wykonane zadanie można było otrzymać do swej sakwy diamenty, i dalej uczestniczyć w poszukiwaniu… A gdy wszyscy zostali uroczyście pasowani na piratów, skarb został triumfalnie odnaleziony i można było po niego sięgnąć!

„Filharmonia pomysłów” nie po raz pierwszy gości w naszym przedszkolu; za każdym jednak razem sprawia dzieciom niespodziankę i tworzy niezapomniane imprezy.

Mimo, że temat przewodnim balu byli piraci, nie mogło zabraknąć bohaterek filmu „Kraina lodu”, piłkarzy, księżniczek, kota, supermana, pielęgniarki, minionka, strażaka i wielu, wielu innych niesamowitych postaci. Wszystkich małych bohaterów zapraszamy za rok, bo najwyraźniej powtórnie szykuje się wielki bal!