Przedszkolny konkurs poezji patriotycznej pt: „Kto ty jesteś? Polak mały”

Rok 2018 jest upamiętniającym 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to okazja, do zwrócenia szczególnej uwagi na kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich w kontekście historii państwa polskiego. W ramach zadań zaplanowanych w Ogólnopolskim Konkursie „Przedszkole młodych patriotów”, w którym Przedszkole „Krasnal Hałabała” w Kaźmierzu bierze udział, dnia 29.10.2018 r.
w przedszkolu został przeprowadzony konkurs recytatorski. 
Konkurs rozpoczął się punktualnie o godzinie 9.30, pierwszą grupą, która zaprezentowała swoje umiejętności recytatorskie były dzieci 3,4-letnie, następnie 5,6-letnie. Dobór repertuaru był bardzo interesujący, można było wysłuchać znanych i mniej znanych utworów wielu polskich poetów:
M. Konopnickiej, W. Bełzy, R. Przymusa, A. Słomińskiego, J. Białobrzeskiej, Cz. Janczarskiego. W czasie przygotowań dzieci kształtowały nie tylko umiejętności recytatorskie, ale również poznawały twórczość polskich poetów. Przedszkolaki kształtowały postawy obywatelskie i patriotyczne, uczyły się szacunku do ojczyzny przez pełną emocji recytację.
W jury konkursu zasiadły : pani Zdzisława Śmieszek przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Gminy Kaźmierz, pani Bogumiła Magdziarek pracownik Biblioteki Publicznej w Kaźmierzu i pani Lidia Kukurenda wiceprezes kaźmierskiego Stowarzyszenia Amazonek.
A oto wyniki konkursu:
Grupa 3,4-latki

I miejsce Dobrochna Kisielewicz
II miejsce Tobiasz Wiśniewski
III miejsce Hanna Springer
Wyróżnienie- Michalina Rzeszuto

Grupa 5,6-latki

I miejsce Gabriela Cegieła
II miejsce Aleksandra Kubiak
III miejsce Marlena Wachowiak

Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców przedszkola ” Krasnal Hałabała” 
w Kaźmierzu za upominki dla dzieci.
Rodzicom za zaangażowanie i znakomite przygotowanie dzieci.

 Organizatorki : A. Łukaszyk, K. Hasik, M. Marecka

Warsztaty wyobraźni

W dniu 23.10.2018r. najstarsze grupy przedszkolne miały możliwość uczestniczenia w warsztatach rękodzieła artystycznego. Podczas tych półgodzinnych warsztatów Borsuczki, Leśne Skrzaty, Misie, Słowiki, Sówki oraz Wiewiórki poznały technikę malowania na wodzie. Nasze przedszkolaki widząc takie cuda otwierały szeroko oczy, ponieważ zakrapiając wodę nie było widać efektu, który uwidaczniał się po nałożeniu kartki na ów rysunek wodny. Okrzyków zachwytu nie było końca. Dziękujemy Pani Aniu za tak wiele radości. Jednocześnie zachęcamy rodziców do zapoznania się z ofertą warsztatów rękodzieła, które poprowadzi w naszym przedszkolu p. Anna Przymusiak. Zajęcia dla dzieci będą odbywać się w poniedziałki godz. 16.30 – 17.00. Koszt jednego warsztatu to 10 zł x ilość warsztatów w miesiącu. Konieczna jest rezerwacja miejsc. Serdecznie zachęcamy do skorzystania z w/w oferty. Naprawdę warto!

Spotkanie z dietetykiem

Dnia 24.10.2018 r. w ramach realizacji projektu ” Bezpieczne przedszkolaki Hałabały” nasze przedszkole odwiedziła pani Marta Tomaszewska dietetyk. Pani Marta w interesujący sposób przedstawiła dzieciom zawód dietetyka i akcesoria niezbędne do jej pracy ( waga, miara). Poszerzyła wiedzę dzieci na temat zdrowego odżywiania, zapoznała z piramidą żywienia od produktów najzdrowszych i najbardziej wartościowych po te, które w odżywianiu mogłyby zostać wyeliminowane bez szkody dla organizmu. Tłumaczyła, dlaczego należy ograniczać słodycze i słodkie napoje, a zwiększyć spożycie warzyw i owoców, a także w jaki sposób żywność wpływa na nasze zdrowie i zachowanie. Na zakończenie tego pouczającego spotkania pani Matra otrzymała laurkę od społeczności przedszkolnej.

Bal jesienny u Szpaczków

Dnia 23.10.2018 r. odbył się bal jesienny w grupie Szpaczki. Po śniadaniu wszystkie przedszkolaki jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zmieniły się w jesienne zwierzątka, owoce, warzywa i panie jesieni. Dzieci brały udział w tańcach i pląsach do piosenek z repertuaru dziecięcego. Nie zabrakło konkursów takich jak : taniec na gazecie, z balonikiem i gorące krzesło. Bal był okazją do świetnej zabawy i sprawił dzieciom wiele radości. 
Pragniemy serdecznie podziękować rodzicom, którzy stanęli na wysokości zadania przygotowując wspaniałe stroje dla swoich pociech! Wielkie brawa za pomysłowość i zaangażowanie!

M. Marecka

Dzień Edukacji Narodowej

„Na niebie jasne, świeci słońce. Na dworze jesień w krasie swej. Październik słońcem dziś powitał Nauczyciela Dzień. Kochani Drodzy Wychowawcy bardzo pragniemy byście dziś o wszystkich troskach i kłopotach zapomnieli choć na kilka chwil ”.

Tymi słowami rozpoczęła się w naszym przedszkolu 15 października br. uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, którą przygotowały dzieci 6 letnie z oddziału „Leśne skrzaty”. Na uroczystość przybyli również zaproszeni goście: Wójt Gminy Kaźmierz – Pan Zenon Gałka, Dyrektor Gminnego Zespołu Oświatowego – Pan Janusz Stróżyk, Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Gminy Kaźmierz – Pani Zdzisława Śmieszek, Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kaźmierz – Pani Maria Sobkowiak wraz z Panią Bogumiłą Magdziarek, Przewodnicząca Rady Rodziców Przedszkola – Pani Kamila Szymaś – Warguła, emerytowani Pracownicy przedszkola oraz Rodzice wychowanków. W formie wierszy,  piosenek oraz tańca „Leśne skrzaty”  w imieniu wszystkich dzieci wyraziły podziękowania za codzienną opiekę, dobre słowo, życzliwość i wsparcie oraz wręczyły okolicznościowe upominki.

Elwira Fronczak

Przedszkolaki Hałabały w Radzyńskich Zagajnikach

Dnia 18 października 2018 r. grupa  Słowiki wraz  ze swoimi paniami wybrała się do „Radzyńskich Zagajników” na najprawdziwszą lekcję przyrody w lesie. Na miejscu czekał już  przemiły pan Jarek Pszczoła, który ustalił z dziećmi ważne szczegóły dotyczące  wyprawy, bo Słowiki wchodziły do najprawdziwszego lasu. Pogoda tego dnia była piękna, więc  tym bardziej zachęcała  do przeżywania niesamowitych przygód. Przedszkolaki wędrowały  po różnych zakamarkach lasu, a tam  czekały zadania i zagadki, które trzeba było sumiennie rozwiązać. Dobrze, że nasze Słowiki  znały się na przyrodzie, bo za każde rozwiązane zadanie czekały  punkty. Po zajęciach przyrodniczych okazało się, że wszyscy są bardzo głodni, więc gospodarz zaprosił  na ucztę na której można było skosztować pieczonej kiełbaski i ciepłej herbatki. Na deser został  podany domowy  drożdżowy placek ze śliwkami. Wszyscy zadowoleni, zmęczeni  i z  pamiątkowymi dyplomami  wrócili do przedszkola. Serdecznie dziękujemy panu Jarosławowi Pszczoła za ciekawą lekcję przyrody.

Katarzyna Subsar