🎄🎄🎄Przedszkolakom i Rodzicom🎄🎄🎄
Niech magiczna moc
Wigilijnego wieczoru
przyniesie spokój i radość.
A Nowy Rok obdaruje
pomyślnością i szczęściem.

Najpiękniejszych Świąt Bożego Narodzenia
oraz Szczęśliwego Nowego Roku.
życzy: Dyrektor, grono pedagogiczne i pracownicy przedszkola

Dzień jeden w roku

Jest taki dzień, jeden w roku, kiedy zasiadamy do wyjątkowego posiłku – jest to ostatni dzień przed przerwą świąteczną, kiedy jeszcze jesteśmy wszyscy razem, a tym wyjątkowym posiłkiem jest nasza przedszkolna mała Wigilia.

Już od samego rana nastrój był wyjątkowy, ponieważ Mikołaj zostawił w każdej sali worek pełen prezentów wraz z listem do dzieci. Każda grupa otrzymała nowe zabawki, z których wszyscy bardzo się ucieszyli 🙂 Mikołaj dokładnie wiedział czego naszym przedszkolaczkom brakuje w ich salach i dokładnie to umieścił w workach.

Po śniadaniu Borsuczki zaprosiły nas na uroczyste Jasełka, które przygotowały wszystkich na kolejny punk dnia – wspólny, odświętny posiłek poprzedzony łamaniem się opłatkiem i składaniem sobie życzeń.

Świąteczna wycieczka

Jeżyki i Borsuczki zapragnęły uciec od świątecznych obowiązków i wybrały się wspólnie do Parku Rozrywki „Rodzinka”. Wspaniała zabawa połączona z wizytą Mikołaja dała wiele radości zarówno małym jak i dużym 🙂

Dziewczynka z zapałkami

Jaskółeczki wraz z paniami Violettą, Kasią i Agatką zaprosiły do przedszkola dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Z tej okazji przygotowały przepiękne przedstawienie pt. „Dziewczynka z zapałkami”, baśń ta jest nam wszystkim doskonale znana, jest także doskonałym przesłaniem na Święta Bożego Narodzenia mówiącym o empatii.

Wigilia dla osób starszych i samotnych

13 grudnia Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kaźmierzu wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury oraz Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej zorganizowała spotkanie wigilijne.
W świątecznym spotkaniu uczestniczyły osoby starsze – samotne.

Nasze Borsuczki przygotowały dla przybyłych gości Jasełka.

Jasełka w Sokolnikach Wielkich

Dzisiaj nasze Szpaczki wybrały się do Sokolnik Wielkich, aby wziąć udział w Jasełkach zorganizowanych przez dzieci z Przedszkola Niepublicznego im. św. U. Ledóchowskiej. Przepiękna opowieść o Narodzinach Jezusa wprowadziła widownię w świąteczny nastrój, a aktorzy występujący w widowisku wspaniale oddali klimat betlejemskiej stajenki. Do Świąt Bożego Narodzenia pozostało jeszcze kilkanaście dni, dzięki takim wydarzeniom jak dzisiejsze Jasełka możemy jeszcze lepiej przygotować się na przyjście Jezusa.

H. T.

Święta u Jeżyków

Choinka w przedszkolu

Kolorowe świeczki,
kolorowy łańcuch.
Wkoło choineczki
przedszkolacy tańczą.

Serduszko z piernika,
pozłacany orzech.
Ciepło jest w przedszkolu,
chociaż mróz na dworze.

Za oknami – wieczór,
Złota gwiazdka błyska.
Bawi się w przedszkolu,
dziś rodzinka bliska.

Dziadzio siwobrody
wędruje po dworze.
Niesie do przedszkola
podarunki w worze.

Czesław Janczarski

Jeżyki włożyły wiele pracy w przygotowanie świątecznego wieczoru w przedszkolu. Upiekły pierniczki, które później pięknie udekorowały, ubrały pachnącą choineczkę, przybrały wesołe stroje i zaprosiły do przedszkola swoich najbliższych.

W zimny grudniowy wieczór całe jeżykowe rodziny śpiewały kolędy, zajadały się pierniczkami, a zwieńczeniem świętowania była wizyta Mikołaja, który przyniósł, dokładnie jak w wierszu, podarunki w worze.

Piękny to był wieczór – pełen świątecznego uroku…

H.T.

Spotkanie z dietetykiem

Żywienie dzieci i młodzieży w placówkach szkolnych i przedszkolnych musi opierać się na określonych zasadach i spełniać wypracowane przez ekspertów normy i wymagania. Kontrolę nad spełnianiem wymagań z tego zakresu pełnią organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Minister Zdrowia wydaje stosowne rozporządzenia regulujące kwestie wymagań odnośnie żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży. Kto choć raz próbował przedszkolnej kuchni, wie, że posiłki przygotowywane w naszej kuchni spełniają wszystkie normy, a do tego są przepyszne. Warto jednak, żeby dzieci oprócz spożywania zdrowych posiłków w przedszkolu, tak samo wartościowo odżywiały się w domu. W uświadamianiu dzieciom jak ważne jest spożywanie warzyw i owoców, produktów zbożowych, ryb, nabiału, a dopiero na końcu słodyczy i to najlepiej w postaci gorzkiej czekolady pomagają zajęcia organizowane przez nauczycielki w ramach profilaktyki prozdrowotnej. Oczywiście oprócz zdrowego jedzenia ważny jest też ruch i tutaj również dbamy o jego zapewnienie dzieciom poprzez codzienne ćwiczenia poranne, zajęcia gimnastyczne, spacery i zabawy na świeżym powietrzu. W ramach programu profilaktycznego zapraszamy do naszej placówki gości, którzy przekazują dzieciom wiedzę o zdrowym trybie życia w sposób jeszcze bardziej profesjonalny, tym razem odwiedziła nas pani dietetyk, Marta Tomaszewska, która swoim doświadczeniem podzieliła się zarówno z dziećmi jak i z pracownikami przedszkola. Spotkanie było bardzo aktywne, przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą na temat tego, co warto jeść, a co należy ograniczyć aby być zdrowym i mieć energię do działania.

Dziękujemy pani Marcie, a czytających ten wpis zapraszamy na fanpage pani Marty, gdzie można znaleźć ciekawe wpisy oraz zdrowe przepisy dla całej rodziny, również na słodkie przekąski 🙂

Hania Tomikowska