Ogród sensoryczny

Ogród sensoryczny (ogród zmysłów) w naszym przedszkolu „Krasnal Hałabała” w Kaźmierzu pięknieje i wzbogaca się o kolejne niesamowite rzeczy. W miniony sobotni poranek po raz kolejny spotkaliśmy się w ogrodzie przedszkolnym, aby dopracować kolejne elementy ogrodu sensorycznego. Ogród sensoryczny jest to kompleks ogrodów ogródków zaprojektowany tak, aby w sposób zintensyfikowany i celowy oddziaływać na zmysł poza wzrokowe w większym stopniu niż zwykle. Ogrody sensoryczne lub ogrody zmysłów pełnią funkcje przede wszystkim terapeutyczne, socjalizujące oraz edukacyjne. Takie ogrody w pracy z dziećmi wykorzystywane są całorocznie. Umożliwiają dzieciom doświadczać i poznawać świat wszystkimi zmysłami co dla właściwego rozwoju naszych przedszkolaków jest naszym priorytetem. Ogród sensoryczny podzielony jest na strefy: zapachu, wzroku, słuchu, smaku, dotyku jak i również obserwacyjno-eksperymentalny.Do tej pory wspólnymi siłami i zaangażowaniem wielu osób udało się zrobić:

– „Ślimaka”, który służyć będzie do rozwijania zmysłu dotyku. Jest elementem ścieżki, po której dzieci będą mogły chodzić bosymi stopami po różnych fakturach np. piasku, kasztanach, kamieniach, drewnie, liściach, itp.

– „Zakątek rośliniaków” to miejsce, w którym można eksplorować zmysły dotykowo-węchowe jak i również smakowe. Niezwykła woń ziół i smaku roślin przyozdobią kolorowe ludziki wykonane z doniczek.

– „Zagrajmy w kolorowe” to strefa dźwiękowa, umożliwiająca dzieciom rozwijanie słuchu muzycznego poprzez dźwięki dzwoneczków, tarek, drewnianych kopystek czy szumiącej trawy.

– „Żuczki i biedronki” oraz „Szachownica” to miejsce idealne dla naszych małych graczy, którzy uwielbiają gry w „kółko i krzyżyk”, warcaby czy szachy.

– „Kolorowe koła” to miejsce o wielu zastosowaniach, przede wszystkim stanowić będą bezpieczny tor przeszkód jak również miejsce, w którym nasi przedszkolacy będą mogli usiąść na małe „pogaduchy”.

Serdecznie wyrażamy naszą wdzięczność dla osób, które bezinteresownie wspierają nas w realizacji tego projektu. Dziękujemy Panu Januszowi Stróżykowi, Pani Magdalenie Lis, Państwu Laskowskim oraz Lence, Państwu Berlińskim i Heniowi, a szczególny sposób dziękujemy wolontariuszom z 65 HDŚ „Zawiszy Czarnego” w Kaźmierzu. O dalszych etapach realizacji naszego projektu będziemy informować na bieżąco.

Dyrektor i pracownicy Przedszkola„Krasnal Hałabała” w Kaźmierzu