Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Dzień Świadomości Autyzmu w przedszkolu to szczególnie ważny dzień. To, czego nauczymy dzieci na tym etapie jest niezwykle ważne, o czym nie trzeba przekonywać żadnego nauczyciela. W świecie wciąż brakuje zrozumienia dla tego zaburzenia. Niektórzy dorośli komentują zachowanie dzieci w sklepach i na placu zabaw, inni budują postawę opartą na “nie baw się z nim”.

Obchodząc ten dzień w przedszkolu, chcemy wyjaśnić dzieciom co to jest autyzm, co zmienia, a przede wszystkim pomóc budować odpowiednią, otwartą i akceptującą postawę. Jeśli dziecko nie rozumie pewnych zachowań dzieci z autyzmem – interpretuje je samodzielnie, często dochodząc do błędnych wniosków.

Warto zatem przygotować dzieci na trudności czy różnice w nawiązywaniu przyjaźni z takimi osobami. Przecież to całkiem możliwe, że osoba z autyzmem będzie unikać kontaktu wzrokowego, źle reagować na szybki ruch czy też nie będzie komunikować się werbalnie. Warto wskazać dziecku jak zaprosić taką osobę do zabawy, jak jej pomóc w trudnej chwili.

W naszym Przedszkolu już po raz kolejny ten dzień wygląda inaczej niż zwykle. W tym roku szkolnym w ramach współpracy ze Szkołą Podstawową w Kaźmierzu zaprosiliśmy do nas uczniów klasy IVa i IVe, którzy przygotowali scenkę przybliżającą problemy, z którymi spotykają się osoby z autyzmem. Potem tradycyjnie odbył się pochód z niebieskimi balonami – „Zaświeciliśmy na niebiesko”. Grupy młodsze pochód zakończyły na rynku, a starszaki udały się pod Urząd Gminy. Serdeczne podziękowania składamy naszym wspaniałym Strażakom, którzy zadbali o nasze bezpieczeństwo.

V. Bączyk