Dzisiaj obchodzimy wyjątkowy dzień, Dzień Świadomości Autyzmu.

Dzieci Autystyczne są nam szczególnie bliskie ponieważ kilkoro z nich zasila szeregi naszych przedszkolnych oddziałów.

Każdy z nas jest wyjątkowy, wyjątkowe są też wszystkie nasze przedszkolaki ale dzieci Autystyczne są wyjątkowe w sposób szczególny.

Chcielibyśmy dzisiaj opowiedzieć wszystkim czym jest Autyzm, jakie są dzieci Autystyczne. Z pomocą przybyła nam siostra jednego z naszych szczególnie wyjątkowych przedszkolaków. Paula stworzyła przepiękne grafiki przedstawiające sposób postrzegania świata i odczucia Autystów. Bazując na własnym doświadczeniu i inspirując się wiedzą innych opowiedziała za pomocą rysunków to, co jest nam tak trudno zrozumieć. Paula prosiła także przekazanie od siebie ważnej kwestii, na którą uwagę zwrócił również sekretarz generalny ONZ – „niedopuszczalna jest dyskryminacja, nadużycia i izolacja, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi. Jak podkreśla Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolności„.

Niech dzisiejszy dzień będzie dniem szczególnym, postarajmy się jednak oprócz pisania górnolotnych haseł w mediach społecznościowych, zatrzymać na moment, dowiedzieć się więcej, zrozumieć i pomóc.

H. T.