„Miś na smutki i radości,
Miś, gdy coś cię bardzo złości,
Miś, gdy czasem jest Ci źle,
Miś, gdy gorzej czujesz się.
Miś dla małych i dla dużych,
Miś w przedszkolu i w podróży,
Miś, co leży pod poduszką,
Miś, co ma klapnięte uszko,
Miś Puchatek, Miś Uszatek,
Miś z futerka, z pluszu, z łatek…
Dziś dzień PLUSZOWEGO MISIA,
więc go mocno utul dzisiaj!”

Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada. Nie jest to przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada
rocznic powstania tej maskotki. Święto Pluszowego Misia nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś świętował swoje setne urodziny. Warto przy tej okazji dodać, że z powstaniem pluszowego misia wiąże się ciekawa historia sięgająca 1902 roku. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta. W 1902 roku wybrał się on z przyjaciółmi na polowanie. W trakcie wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent stanął w obronie zwierzaka i nakazał jego uwolnienie. Całą historię zilustrowano komiksem w dzienniku „Washington Post”. Historia zainspirowała Morrisa Mitchoma, producenta zabawek i właściciela sklepu z zabawkami w Nowym Yorku. Stworzył on nową zabawkę dla dzieci w formie pluszowego misia. Autor nazwał go Teddy’s Bear, nawiązując do imienia prezydenta USA.

Również i my świętowaliśmy dzisiaj z Misiem, każdy przedszkolaczek przyniósł swojego ukochanego pluszaka, a po śniadanku w każdej sali rozpoczęły się obchody misiowego święta. Panie zadbały o to, żeby Misiaki w przedszkolu oprócz zabawy i tanecznych wygibasów nauczyły się również nowych, ciekawych rzeczy i żeby do domku wróciły z pluszową główką pełną wiedzy, sami zobaczcie w galerii poniżej jak wesoło było dzisiaj w naszym przedszkolu. Niektórzy nawet wychodząc rano z domów postanowili pozostać w piżamach dla większej frajdy 😉

Hania Tomikowska

wiersz zaczerpnięty z internetu