GODZINY CISZY DLA AUTYZMU

Z okazji nadchodzącego Światowego Dnia Świadomości Autyzmu oraz w związku z rosnącą liczbą osób ze spektrum autyzmu (ASD) zamieszkujących na terenie naszej gminy zachęcaliśmy właścicieli sklepów do przyłączenia się do akcji „Godzina ciszy dla autyzmu”.

Autyzm jest obecnie diagnozowany w Polsce już u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w naszym kraju jest 400 000 osób z autyzmem. Jednak ze spektrum żyją także rodzice, rodzeństwo oraz opiekunowie, dla których rutynowe obowiązki, w tym między innymi zakupy są wielkim wyzwaniem.

Zachęcaliśmy do wyznaczenia 1 godziny w tygodniu, w której osoby z ASD oraz ich rodziny miałyby zapewniony pełen komfort podczas robienia zakupów. Oznacza to brak ostrego światła oraz muzyki w tym czasie w sklepie, pierwszeństwo osób z ASD w dostępie do kas, a także zapewnienie komfortu psychicznego dla osób z autyzmem i ich rodzin poprzez akceptację zachowań nietypowych.

Miło nam poinformować, że do naszej akcji „Godzina ciszy dla autyzmu” przyłączyły się:

Kwiaciarnia „Brzozowy Zakątek”, ul. Rynek 9, Kaźmierz, w poniedziałki w godzinie 14-15

Chata Polska, ul Jana Pawła II 26, Kaźmierz, w poniedziałki w godzinie 12-13

Apteka Panaceum, ulica Jana Pawła II 11, w środy 12 – 14

Pierwsze godziny ciszy już dzisiaj. Serdecznie zapraszamy. Mamy również nadzieję, iż z czasem do godzin ciszy będzie przyłączać się coraz więcej sklepów.

Rada pedagogiczna przedszkola „Krasnal Hałabała” w Kaźmierzu