Światowy Dzień Zespołu Downa. Dlaczego 21 marca zakładamy kolorowe skarpetki?

Światowy Dzień Zespołu Downa jest dniem ustanowionym z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Jego historia sięga 2005 roku. Nie bez przyczyny jego obchody wyznaczono na 21 marca. Jest to początek kalendarzowej wiosny, , symbolizujący narodziny nowego życia. Data odnosi się również do samej istoty choroby, Zespół Downa wiąże się bowiem z obecnością trzeciego, dodatkowego chromosomu w kariotypie. Organizacje wspierające obchody Światowego Dnia Zespołu Downa zachęcają do założenia w tym dniu kolorowych skarpetek – dwóch albo trzech (jak wspomniane 3 chromosomy) i obowiązkowo nie do pary! Tym drobnym gestem możemy okazać swoją solidarność i chęć zintegrowania się z osobami dotkniętymi trisomią chromosomu 21. Kolorowe skarpetki, podobnie jak data obchodów mają znaczenie symboliczne, symbolizują różnorodność, odmienność, społeczne niedopasowanie – czyli wszystko to, z czym na co dzień zmagają się osoby dotknięte Zespołem Downa.

W tym szczególnym dniu my również pragniemy okazać swoją solidarność z osobami z Zespołem Downa, zakładamy kolorowe skarpetki i wirtualnie ślemy je w Świat !