Światowy Dzień Zespołu Downa. Dlaczego 21 marca zakładamy kolorowe skarpetki?

Światowy Dzień Zespołu Downa jest dniem ustanowionym z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Jego historia sięga 2005 roku. Nie bez przyczyny jego obchody wyznaczono na 21 marca. Jest to początek kalendarzowej wiosny, , symbolizujący narodziny nowego życia. Data odnosi się również do samej istoty choroby, Zespół Downa wiąże się bowiem z obecnością trzeciego, dodatkowego chromosomu w kariotypie. Organizacje wspierające obchody Światowego Dnia Zespołu Downa zachęcają do założenia w tym dniu kolorowych skarpetek – dwóch albo trzech (jak wspomniane 3 chromosomy) i obowiązkowo nie do pary! Tym drobnym gestem możemy okazać swoją solidarność i chęć zintegrowania się z osobami dotkniętymi trisomią chromosomu 21. Kolorowe skarpetki, podobnie jak data obchodów mają znaczenie symboliczne, symbolizują różnorodność, odmienność, społeczne niedopasowanie – czyli wszystko to, z czym na co dzień zmagają się osoby dotknięte Zespołem Downa.

W tym szczególnym dniu my również pragniemy okazać swoją solidarność z osobami z Zespołem Downa, zakładamy kolorowe skarpetki i wirtualnie ślemy je w Świat !

 

Zapraszamy do Domowego Przedszkola !

Drodzy Rodzice

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia zakładki „Domowe Przedszkole” (po lewej stronie ekranu:).

Znajdziecie tam „zadania specjalne”, linki do ciekawych stron, na których znajdziecie równie ciekawe propozycje zabaw, a także karty pracy od naszych pań nauczycielek.

Nie możemy się spotkać w Przedszkolu, spotkajmy się w Domowym Przedszkolu.

Zaglądajcie codziennie, strona będzie na bieżąco bogaciła się o nowe propozycje.

 

KOMUNIKAT

Drodzy Rodzice, uprzejmie informujemy, że od 16.03.2020 r. sekretariat będzie czynny w godzinach od 8.00 do 11.00. Sprawy pilne prosimy załatwić w tych godzinach pod numerem telefonu 61-29-18-216 lub drogą e-mailową przedszkolehalabala@onet.pl

DZIEŃ KOBIET

Nasze najmłodsze przedszkolaki, „Sóweczki” przygotowały występ z okazji Dnia Kobiet. Chłopcy przepięknie zagrali na gitarach, w rytm popularnego utworu „Dzień Kobiet”, później dzieci dały popis swoich umiejętności recytatorskich i wokalnych, żeby zakończyć występ wspaniałymi tańcami. Mieliśmy okazję oglądać ciekawą choreografię do utworu z Musicalu Grease „You’re The One That  I Want” oraz taniec „Nogi Stonogi” z repertuaru Marii Zofii Tomaszewskiej, którą w ostatnim czasie bardzo polubiłyśmy i chętnie sięgamy po jej twórczość.

Był to pierwszy występ „Sówek” przed większą publicznością, tym bardziej gratulujemy dzieciom i paniom 🙂 Wasz występ był wspaniałym prezentem z okazji Dnia Kobiet, dziękujemy !

DZIAŁAJĄC W ZGODZIE Z ZASADAMI PROFILAKTYKI, UPRZEJMIE INFORMUJEMY, ŻE „DZIEŃ OTWARTY” ZAPLANOWANY NA DZIEŃ 14. 03. 2020r. NIE ODBĘDZIE SIĘ.
O NOWYM TERMINIE POINFORMUJEMY.
ZA ZAISTNIAŁĄ SYTUACJĘ PRZEPRASZAMY.

Minister edukacji przekazał dziś do dyrektorów szkół, przedszkoli i placówek oświatowych dodatkowe materiały informacyjne dotyczące profilaktyki zdrowotnej z prośbą o umieszczenie w widocznym miejscu oraz dystrybucję wśród uczniów i rodziców.